Krásny piatok v Tomášove!

 

         Väčšina Slovákov v poslednom čase trávi svoje voľno v nákupných centrách a čo je úplne zlé, že vedú k tomu aj vlastné deti. 8. mája 2015 sa ale Tomášovčania presvedčili, že sú lepšie spôsoby, ako stráviť voľný deň.

         Po štvrtkovom namáhavom presune plochy, mantinelov a iných potrebných náležitostí k novému turnaju, sa v piatok ráno členovia OZ „Pre náš Tomášov“ stretli pred kultúrnym domom a s chuťou sa pustili do práce. Mali iba 3 a pol hodiny, aby zmontovali ihrisko pre pilotný florbalový turnaj dospelých amatérov. Tesne pred dvanástou sa hlásilo „hotovo!“. V srdci Tomášova sa zrazu objavil krásny športový stánok. Kto prišiel až popoludní, musel žasnúť. Azúrová hracia plocha, úhľadné červené bránkoviská, pôsobivé mantinely, fungujúca časomiera, za ihriskom sieťky a v poli dva nadšene v dresoch bojujúce tímy. Na ich spôsoby hry dohliadali rozhodcovia v ustrojení podľa reglementu florbalovej federácie. Všetko tak, ako sa na slušný turnaj patrí. A navyše všetci účastníci sa k vysokej úrovni turnaja pridali svojim vystupovaním. Celý deň prešiel bez jediného náznaku unfair prístupu. Tlieskame!

         Samotná súťaž sa začala o 12:00. Žreb dal dohromady v úvodnom súboji dva vyrovnané celky. Organizujúci „Pre náš Tomášov“ a „Osadu“. Po polčase boli bližšie k víťazstvu hráči v tyrkysových dresoch – teda usporiadajúceho tímu. Skóre totiž po prihrávke Anky Múčkovej otvoril Heňo Hlboký. Ale v druhej časti dokázali chlapci od Malého Dunaja vyrovnať. Presne mieril Juro Slovák. „Pre náš Tomášov“ síce v úplnom závere strelil i druhý gól, ale obe družstvá sa férovo zhodli, že to bolo sekundu po časovom limite. Bola to nakoniec jediná remíza na turnaji. Po druhom zápase sme vedeli, kto na podujatí bude hlavným favoritom. Torzo ženskej florbalovej reprezentácie si poradilo s „Hasičmi“ 3:0. Skvelé ovládanie hokejok gólovo premietli do výhry Ivana Bardoňová a dvakrát Petra Kňažková. Unavení „Hasiči“ potom okamžite pokračovali proti „Pre náš Tomášov“ a utrpeli ďalšiu prehru, no konečne strelili gól. Presadil sa Mário Horváth, no na opačnej strane strieľali presne trikrát Hlboký a raz Porubec. Onedlho si rovnakým pomerom poradili s Osadou aj „Ženy“. Hetrikom sa blysla kapitánka Kňažková a svoj jediný gól na turnaji zaznamenala i Erika Nagyová. V posledných zápasoch základnej skupiny dievčatá len potvrdili, že sú technicky najvyspelejším tímom. Výhrou 3:2 nad „Pre náš Tomášov“ si zabezpečili skupinové prvenstvo bez straty jediného bodu. I tentoraz ich gólovo potiahla Knažková. K jej dvom zásahom sa raz pridala aj Bardoňová. „Pre náš Tomášov“ sa však prejavil odhodlaným záverom. Po polčase totiž  prehrával 0:3, no potom gólmi Porubca a Mókusa sa prestrelo na záverečnú drámu. V ostatnom súboji základnej skupiny Osada deklasovala Hasičov 7:1. Strelecky zažiaril Marián Puchlý, autor štyroch gólov. K nemu sa pridali strelecky ešte Tomáš Privits a Patrik Jankovič. Hasiči v závere korigovali Marekom Mikóczim. Osada sa týmto parádnym výsledkom dostala na druhé miesto v tabuľke a spoznali sme tak semifinálové dvojice.

         Pred play-off súbojmi sa konečne mohli predviesť i deti. Tie už  predtým niekoľkokrát v prestávkach vybehli na hraciu plochu a nevedeli sa dočkať svojho exhibičného zápasu. Ich šanca prišla o 15:00. Hrací čas 2x7 minút stačil na to, aby sme zistili, že v Tomášove sú šikovní útočníci, obrancovia i brankári. Ale hlavne pohybom posadnutí mladí chlapci. Dobrá správa! Čo sa týka vývoja detského duelu, ten mal zvláštny priebeh. V úvode prvého polčasu sa do vedenia 2:0 dostali „Červení“...no ešte do prestávky „Zelení“ vyrovnali. A v druhom dejstve už skórovali iba oni, aby vyhrali 7:2. Obe strany si po skončení podali ruky a spokojne, či menej spokojne prepustili hraciu plochu „veľkým“. No táto misia našej mládeže mala jeden skrytý veľký význam. Organizátori sa po úspechu ich exhibičného zápasu rozhodli, že o rok by hlavnému turnaju mal predchádzať detský šampionát.

         Prvé semifinále zviedli „Ženy“ s „Hasičmi“ a podľa predpokladov to bola hladká záležitosť favorizovaných dievčat. Všetkých 6 gólov zápasu strelila hviezda turnaja Petra Kňažková.

         Oveľa dramatickejší mal byť druhý semifinálový súboj. „Osada“ s „Pre náš Tomášov“ v skupine remizovali 1:1 a o ich poradí na druhom, respektíve treťom mieste rozhodoval iba jeden gól v skóre. Tentoraz sa ujali vedenia hráči „Osady“, no potom prišiel skvelý obrat súpera. Hetriky Hlbokého a Porubca dokonali skazu ambiciózneho tímu od Malého Dunaja. Na ich strane skórovali Privits a Puchlý. Nečakane vysoký rozdiel v skóre poslal do finále organizátora turnaja.

         Veľkým oživením bola súťaž zručnosti. 28 aktérov sa zapojilo do atraktívnych nájazdov proti dvojici brankárov. Medzi žŕďkami sa striedali Andrej Fulop (Pre náš Tomášov) s Líviou Hajrovou (Ženská florbalová reprezentácia). Hralo sa o banány! Po každom nájazde dostal buď úspešný brankár, alebo strelec prídel tohto ovocia, tak symbolického pre strelenie gólu. Celkový víťaz si navyše mal odniesť celú pripravenú banánovú misu. Zaujímavé bolo, že až desiaty nájazd sa skončil gólom! Do druhého kola sa dostalo iba sedem hráčov (Jankovič, Puchlý, Hlboký, Rušák, Porubec, Trgiňa a Mlynárik). Z nich sa do tretieho rozstrelu dokázali dostať už len dvaja – Hlboký a Porubec. Vo finále si so situáciou lepšie poradil Heňo Hlboký, ktorý na rozdiel od spoluhráča z tímu dokázal zaznamenať nájazdový hetrik, zatiaľ čo Porubec po dvoch blafákoch zvolil priamu strelu, ktorá ale išla mimo bránky.

         Zápas o tretie miesto ponúkol krásne divadlo. „Hasiči“, čo bol inak hybrid z „Vodníkov“, „Norton Boys“ a samotných požiarnikov (už sa im tak nemá hovoriť J), predviedli najlepší zápas na turnaji. Ich nečakaný ťah s výmenou brankára, keď angažovali Líviu Hajrovú, im priniesol dlhé držanie bezgólového stavu a divákov tak dostali do varu. Ale aj hráči v poli hrali tentoraz úplne inak. Ich obetavý výkon bol odlišný od všetkých predchádzajúcich zápasov. Konečne ich hra dostala i systém a tak „Osada“ mala problém zlomiť vzdor outsidera. „Hasiči“ dokonca často veľmi nepríjemne podkurovali a tak gól visel vo vzduchu. Akcie na oboch stranách sa striedali v neúspešných koncovkách až do 15.minúty! To konečne Marián Puchlý strhol vedenie do rúk favorita. Neskôr pridal ešte jeden gól a úspešný bol v zakončení aj Tomáš Privits. „Osada“ si tak vybojovala aspoň bronz.

         Finále malo byť otázkou, koľko dokážu naložiť tímu organizátora „Ženy“. No spanilá jazda najkrajšieho družstva turnaja sa skončila veľmi trpko. Oba tímy zjavne unavené, od úvodu predvádzali viac šachovú partiu ako oku lahodiaci florbal. Čakalo sa na prvý gól. Ten mohol všetko zmeniť. Hlboký rozohráva aut spoza bránky ženského výberu, nabíja Porubcovi a od neho loptička končí v pravom vinkli. Potom sa krásnymi akciami trikrát predvedie sám hviezdny strelec Hlboký, a definitívne rozhoduje o osude finále. Pre neho to bol tretí hetrik v piatom zápase, čím sa stal rekordérom turnaja. Finále sa skončilo nečakaným víťazstvom 5:0 družstva „Pre náš Tomášov“. Dievčenská ekipa po prvý raz prehrala. „Pre náš Tomášov“ prišiel s precíznou obranou a súperky, ktoré odohrali celý turnaj bez striedania, už nevládali sa prebíjať zahusteným priestorom. Po konečnom klaksóne ale i tak na tvárach všetkých aktérov úsmevy. O tom predsa mal byť tento turnaj. Na víťazov i tak čakal len nakladaný zeleninový pohár. Ešteže to všetko zachránil pán starosta István Pomichal, ktorý všetkým od tretieho miesta priniesol aj niečo tradičnejšie. Zvlášť dobré kvalitné maďarské pálené muselo potešiť.

         Najlepším brankárom bola vyhlásená Lívia Hajrová, najlepšou strelkyňou sa stala s 13-timi zásahmi Petra Kňažková, ktorá si rovnako odniesla i cenu pre najlepšieho hráča v kanadskom bodovaní. V tomto prípade nazbierala 15 bodov.

Turnaj splnil svoje poslanie. Aktéri sa bavili hrou, mali čas sa spoločne porozprávať a zažiť niečo netradičné. Diváci sa bavili a obdivovali nasadenie všetkých družstiev. Mnohí mali možnosť vidieť túto hru po prvý raz. Proste v Tomášove sa žilo príjemnou atmosférou. Preto všetkým na záver ĎAKUJEME! ... a po poslednom zápase opäť vybehli na plochu deti s hokejkami... hrali a hrali, až kým im nerozobrali ihrisko veľkí... bolo treba opäť všetko nakladať!

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť