SKVELÁ ŠPORTOVÁ PÁRTY V TOMÁŠOVE! NÁMESTIE V OBCI OŽILO FLORBALOM! TENTO ROK V AKCII AJ DETI! TOMÁŠOV UŽ VLASTNÍ AJ KOMPETNÝ VÝSTROJ! NA ODOVZDANÍ SÚPRAVY AJ PREDSTAVITELIA    SPP!      SPOZNALI   SME   NOVÉHO   VÍŤAZA!

--------------------------------------------------------------------------------------------

21.5.2016, Tomášov

Po roku sa na námestí v Tomášove opäť rozprestreli pestré farby hracej plochy florbalového ihriska a to bol dôkaz, že sa druhý ročník turnaja „O zlatú vranu“ mohol začať. Tento rok si ale tím organizátorov prešiel novými skúškami. Deň pred turnajom musel zabezpečiť presun povrchu z Devínskej Novej Vsi do Tomášova, ráno pred žiackym turnajom ho rozložiť a pripraviť celú infraštruktúru turnaja, proviant a ketering. A zabudnúť by sa nemalo ani na týždne pred podujatím, ktoré musel venovať zakúpeniu výstroja (mantinely, hokejky, bránky, loptičky, brankársky výstroj, chrániče...), aby sa nakoniec všetko mohlo konať.

Už v piatok svoje súboje odohrali žiaci, z víťazstva sa radoval tím ŠK Tomášov „A“. Konečne v sobotu dlho očakávané otvorenie hlavného turnaja. Teraz bolo dôležité tým, že organizátori z OZ „Pre náš Tomášov“ odovzdávali výstroj, ktorý získali cez úspešný projekt nadácie SPPoločne. Na akte sa zúčastnili i samotní predstavitelia nadácie a spoločnosti SPP. Obe pani riaditeľky ZŠ v našej obci s radosťou prijali novú športovú výbavu a deti sa môžu tak venovať novej záľube. Význam tohto úspechu vyzdvihol aj prítomný pán starosta. Právo prvej rany dostala zástupkyňa nadácie a výstroj bol pokrstený. Mohlo sa začať hrať – už s tomášovskými mantinelmi!

Žreb určil, že úvodný zápas obstará obhajca titulu „Pre náš Tomášov“ s nováčikom, Tomášovskými vodníkmi. Po úvodnej „oťukávačke“ sa vlani zlatý tím dokázal štyrikrát presadiť a zdalo sa, že zápas bezpečne kontroluje. No „vodníci“ následne skórovali dvakrát za sebou a tak sa duel musel dohrávať v plnom nasadení až do konca. Výsledok 5:3 ale predsa viac vyhovoval družstvu „Pre náš Tomášov“, ktoré bolo posilnené i o dvojicu vlaňajších finalistiek z čisto ženského strieborného tímu, Veroniku Sládečkovú a Petru Kňažkovú. Práve tieto dve hráčky sa postarali o tri góly.

Druhý zápas otvoril skupinu B. Norton Boys po obrovskej dráme remizoval s Čiernymi Tigrami 2-2, oba góly „nortoňákov“ dosiahol Lukáš Krško, neskôr najvýraznejšia postava celého turnaja.

Vzápätí sa na plochu vrátil tím „Pre náš Tomášov“, a proti nemu vstupovala do turnaja „Osada“. Vlani v otváracom súboji sa medzi týmito mužstvami zrodila remíza 1:1 a rovnaký výsledok svietil na svetelnej tabuli aj po skončení tohto zápasu. V prvom polčase sa obhajca titulu dostal zásluhou Mókusa do vedenia, v druhom zrovnal skóre Jankovič. Bol to zápas s najnižším počtom gólov v celom turnaji. A výsledok poslal ako prvých do semifinále hráčov „Pre náš Tomášov“.

A konečne sa do hry dostali aj „Oceľové líšky“. Ich súboj s „Čiernymi tigrami“ sa neskôr ukázal ako kľúčový pre vývoj v skupine B. Na dva góly Szimetha a jeden Droppu, odpovedali „líšky“ dvoma zásahmi Norberta Horvátha a gólmi Danka a Érseka. Tesné víťazstvo z bitky dvoch najmladších tímov turnaja rozhodlo, že prefíkanosť lišiakov ešte uvidíme na ďalšej ceste šampionátu, zatiaľ čo šelmy si museli počkať na zaváhanie Norton Boys v poslednom zápase skupiny.

Vzápätí sa všetko vyjasnilo v skupine A. Osada si poradila s Tomášovskými vodníkmi 7:4 a zabezpečila si semifinále z prvého miesta vďaka o gól lepšiemu skóre proti „Pre náš Tomášov“. Vodníkov žiaľ čakal iba súboj o 5.miesto.

Na záverečný zápas v skupinách s napätím čakali chlapci z „Čiernych tigrov“. Jedine prehra „Norton Boys“ by ich posunula do bojov o medaily. No „Oceľové líšky“ podľahli hladko 4:8 a šelmám tak „sklapli“ sánky naprázdno. Porúčali sa do súboja s „vodníkmi“.

Počas prestávky pred zápasmi o umiestnenia sa z víťazstva v detskej súťaži zručnosti v nájazdoch radoval Dominik Cseri. Druhý skončil Adam Rozinek.

Veľmi vyrovnaný priebeh priniesol súboj o 5.miesto. „Vodníci“ sa naťahovali s „Tigrami“ do poslednej sekundy. Predátor sa nenechal utopiť, naopak, jemu sa podarilo súpera roztrhať a z piatej priečky po výhre 2:1 sa radovali „Čierne Tigre“.

Prvé semifinále Osada – Oceľové líšky malo zaujímavý priebeh. Osada sa dostala do vedenia 2:0 a mala navrch. „Líškam“ sa podarilo do polčasu znížiť, ale stále to vyzeralo lepšie pre hráčov od Malého Dunaja. Až v polovici druhej časti „líšky“ vyrovnali a následne opäť skórovali, aby už semifinále držali v rukách oni. Tento stav trval ešte 3 a pol minúty pred koncom, zdalo sa, že to bude dramatická koncovka. Ale vtedy sa roztrhlo vrece s gólmi a nakoniec to bol pokojný finiš. Keďže spomínané vrece s gólmi už mali so sebou iba mladíci od „Líšok“, tak sa skóre zastavilo na výsledku 9:2 v ich prospech a bol to teda jasný postup do boja o zlato! V tomto zápase sa strelecky zaskvel Andrej Danko, autor štyroch zásahov!

Oveľa dramatickejšie bolo druhé semifinále „Pre náš Tomášov“ – „Norton Boys“. Po prvý raz v histórii týchto turnajov sme sa dočkali predĺženia. Najprv totiž mali vývoj pomerne pevne v rukách obhajcovia zlata. Pre náš Tomášov neustále vyhrával, aj 4:1. V koncovke prvého dejstva ale práve tím organizátorov upozornil na nezastavenie času (polčas sa tak najprv predčasne skončil) a tak pred štandardnou situáciou ich súpera sa posunula časomiera o tri sekundy naspäť, aby sa ešte mohlo rozohrať. A paradoxne z tejto situácie „Pre náš Tomášov“ inkasoval, aby sa na prestávku išlo za stavu 4:3! V druhom polčase ale opäť hráči v tyrkysových farbách unikli na 6:3 a vtedy sa zdalo, že to už je vybavená záležitosť. No dvojzáprah Peter Horváth – Lukáš Krško začal súpera strelecky naháňať a diváci tak viedli krásny záver zápasu. Najprv zníženie na 6:5, aby sa „Pre náš Tomášov“ ešte raz dostal na dvojgólový náskok, keď parádne pálila Kňažková. No posledné dva góly obstarali hráči Norton Boys a remíza 7:7 posunula duel do predĺženia. Zrazu bola psychická výhoda na strane žltozelených. Hralo sa iba necelé dve minúty a tajničku rozlúštil z takmer nehrateľného uhla Krško, ktorý po otočke trafil loptičku medzi nohy brankára a Norton Boys tak postúpili do finále! Krško s P. Horváthom spolu nasúkali v tomto zápase 7 gólov!

Pred súbojom o bronz, aspoň malá náplasť na rany „Pre náš Tomášov“, keď cena pre víťaza súťaže zručnosti ostala aj po roku v ich tíme. Vlani nájazdy vyhral Heňo Hlboký, pred Mariom Porubcom, a keďže Heňo sa tento rok do súťaže neprihlásil, otvoril možnosť pre kolegu z tímu, ktorý ju aj využil.

Aj zápas o bronz mal dramatickú zápletku. Po piatich minútach hry „Pre náš Tomášov“ vyhrával 3:0, polčas sa ešte stále skončil pre nich na pohodlných 3:1. No hneď po obrátke strán sa v priebehu 20-tich sekúnd mohlo začínať odznova. Dva rýchle góly Osady všetko zrovnali. A navyše štvorgólový strelec zápasu Puchlý pridal onedlho aj ďalší úder. Neobvyklý obrat zápasu! „Pre náš Tomášov“ musel rýchlo konať. A začalo sa neustále preklápanie skóre, aby z tejto bitky napokon lepšie vyšli hráči organizátorského výberu. Výsledok 7:5 im zabezpečil po druhý raz medailu, zatiaľ čo Osada práve po vlaňajšom bronze tentoraz obsadila 4.miesto.

Po následnom odovzdaní medailí za žiacky turnaj sa mohlo ísť na finále!

Posledný zápas turnaja mal mimoriadnu divácku kulisu a skvelú atmosféru. Komentovaný zápas bol až do 18.minúty mimoriadne dramatický. Norton Boys sa síce dostali ako prví do vedenia, keď presne mieril Štefan Kozics, no mladé „líšky“ dokázali náskok skoro zmazať. Postaral sa o to Dávid Lipka. Ale stav 1:1 trval iba niekoľko sekúnd a opäť sa misky naklonili na stranu skúsenejších finalistov. O slovo sa totiž prihlásil Michal Urban. A keď v druhej časti pridal gól za chrbát výborného brankára Hotára aj Krško, nevyzeralo to s „líškami“ ružovo. No Norbert Horváth dostal znova jeho tím na kontakt. A stav 2:3 trval až do času 17:33. Vtedy sa opäť presadil Urban a už bolo prakticky rozhodnuté. Onedlho navyše prišlo k vylúčeniu Dávida Lipku, ktoré už po niekoľkých sekundách využil Krško. Norton Boys vyhrali aj vo finále nad Oceľovými líškami, tentoraz 5:2.

Pri následnej dekorácii víťazov sa tak najviac mohli radovať chlapci, ktorých úspešne poskladal Marián Bušinský. Hneď po tom, čo dostal na krk zlatú florbalku vyhlásil, že o rok budú ešte silnejší. Ale to asi chce každý...

Za najlepšieho brankára turnaja bol vyhlásený Michal Hotár (Oceľové líšky), najlepším strelcom aj víťazom kanadského bodovania sa stal Marián Puchlý (Osada, 11+0) a cenu fair-play si odniesli hráči od „Tomášovských vodníkov“ za mimoriadne čistú a nekonfliktnú hru.

Druhý ročník sa po športovej stránke skončil v sobotu večer, pre organizátorov ale ešte ostalo niekoľko povinností. Okamžite museli plochu poskladať a na druhý deň ju opäť rozložiť v Devínskej Novej Vsi. V priebehu hodiny „zmizol“ aj vysunutý bufet a atrakcie pre deti. Začiatkom týždňa ešte bude treba premiestniť florbalovú výbavu do náraďovne našich základných škôl a vrátiť niekoľko zapožičaných vecí. I napriek tomu, všetci svorne konštatovali – toto bolo presne to, čo sme chceli! Stálo to za to! Dovidenia o rok, priatelia!

*výsledkový servis, štatistiky, fotografie a video z turnaja očakávajte v ďalších dňoch.