PO ROKU OPäŤ FINÁLE AŽ DO PREDĹŽENIA! POHÁR OSTAL V TOMÁŠOVE! TÍM OZ „PRE NÁŠ TOMÁŠOV“ SA RADUJE Z VÍŤAZSTVA PO ŠTYROCH ROKOCH! REKORDNÝ POČET PRIHLÁSENÝCH TÍMOV!

8.5.2018, Tomášov

 

         Po roku sa na námestí v Tomášove opäť zišli florbalové amatérske tímy, ktoré sa chceli pobiť o putovný pohár – O zlatú vranu. V doterajšej histórii sa ešte nikdy nestalo, že by vzácna trofej opustila pôdu Tomášova. Tentoraz ale na „štarte“ stálo 11 tímov a iba štyri z organizátorskej obce. Navyše chýbal obhajca trofeje, dvojnásobný víťaz – Norton Boys. Dokáže kvarteto tomášovských mužstiev odrazil hlad hosťujúcich zostáv po koristi?

         Už krásne ráno potvrdilo, že sme sa trafili do dátumu. Všetky predchádzajúce dni boli chladné a daždivé, no streda 8. mája sa naozaj vydarila. Teplota postupne vystúpila až k 19-tim stupňom a iba občasný vietor trochu komplikoval organizáciu turnaja.

         Smolu mali na žreb chlapci z Komárna. Ich Ice Team hral otvárací zápas proti domácim Kingfishers. Hráči z najvzdialenejšej destinácie ale boli pripravení včas. Bol to zápas plný obratov a až gól v závere rozhodol, že z víťazstva sa radovali naši vodníci. Následne sa rozohrala aj skupina B. Čierne Tigre, víťaz z roku 2017 nestačil na Gabčíkovo a podľahol mu 2-3. Ako sa neskôr ukázalo, bola to jediná prehra Tigrov v riadnom hracom čase v celom turnaji. Neskôr Altius rozdrvil Rumbu Dunajskú Stredu 4-0 a konečne sa nám predstavili aj ženy ligového tímu Hurricane. Pezinskí Mosquitos im ale ukázali, že dnes to nebude o gentlmenstve a vyhrali tesne 4-3. Už sa rozohrala aj skupina C, jediná trojčlenná zostava. Original 6 gólom 25 sekúnd pred koncom strhli víťazstvo na svoju stranu 4-3 proti Osade. Osadu to ako sa ukázalo neskôr stálo postup do štvrťfinále. V áčku sa situácia zamotala potom, ako Rumba Dunajská Streda remizovala s Kingfishers 2-2 a to vodníci museli dokonca zachraňovať aspoň bod, keď už prehrávali 0-2! Čierne Tigre vzápätí už po polčase viedli nad Pezinkom 4-0 a takto už potom doviedli v rovnakom skóre aj zápas do úspešného konca. Tigre sa tak vrátili do hry o postup do štvrťfinále. V skupine A sa potom zrodila druhá remíza, Altius sa rozišiel s Komárnom 1-1 a situácia  sa tak i tam stávala menej prehľadná. A v béčku sa tiež veci zauzlovali. „Hurikánky“ zdolali Gabčíkovo 4-2 a takto zrazu po dvoch kolách mal každý tím na svojom konte jednu prehru a jedno víťazstvo. Pred poslednými zápasmi tak mal byť kľúčový každý získaný bod, či strelený gól. Medzitým sa predstavil už aj posledný tím v súťaži, organizujúci „Pre náš Tomášov“. Ten s Osadou najprv prehrával 0-1, ale potom dvakrát viedol, aby sa zápas skončil nerozhodne 3-3. Osada tak nemala svoj osud vo vlastných rukách a musela čakať na výsledok Original 6 s Pre náš Tomášov. Ak by Pre náš Tomášov neprehral, tak Osada by spadla do zápasov útechy. Vlani strieborní Original 6 ale boli silnými favoritmi. No už vedeli, že sa stali prvými istými postupujúcimi do štvrťfinále. Následne Kingfishers prehrávajú s Altiusom 1-3 a púšťajú bratislavský tím medzi najlepších osem. A museli napäto čakať na výsledok zápasu Dunajskej Stredy s Komárnom. Ice Team ale nič nenechal na náhodu a jasne vyhral najvyšším rozdielom v turnaji 6-0 a pomohol tak k vylúšteniu poslednej tajničky skupiny A. Dunajská Streda padla do útechy, ďalej pokračovali Kingfishers, Komárno a Altius.

         V skupine B si Tigre zabezpečili definitívu po výhre nad Hurricane 4-1. Ženy už boli zmierené s účasťou v úteche, no pezinské „Komáre“ dopichali Gabčíkovo 4-2 a bratislavské ženy tak postúpili do štvrťfinále na vzájomný zápas s BFC, ktorý získali pre seba 4-2.

         V skupine C sa očakávalo v poslednom súboji víťazstvo Original 6 nad Pre náš Tomášov, no chlapci z Osady boli napriek tomu napätí. Ak sa zrodí iný výsledok, tak brány play-off sa im zatvoria. Original 6 sa dostali do vedenia už v prvom polčase. Na ploche sa však hral pomerne vyrovnaný zápas a tri minúty pred koncom napokon Horváth našiel Briešku a ten pod hornú žŕdku zavesil loptičku na 1-1. V závere ešte prišiel tlak Bratislavčanov, no skóre sa už nezmenilo. Organizátor tak postúpil s odretými ušami do štvrťfinále, Osada ide do „útechy“. Original 6 však v tej chvíli ani netušil, že si so sebou potiahol neskoršieho kata svojich ambícii na titul.

         Druhá fáza turnaja sa začínala zápasom útechy medzi Osadou a Rumbou Dunajská Streda. Žiaľ bola to jediná čierna škvrna na našom podujatí. Celý turnaj sa niesol vo vzácne fér atmosfére, no paradoxne práve súboj o dolné miesta tabuľky priniesol namiesto hry pre radosť, zápas, ktorý vystrašil divákov  emočnou sírou, ktorá zaplavila ihrisko. 10 sekúnd pred koncom sa po kontakte útočníka Osady s brankárom súpera strhla mela ako v NHL pri siedmom zápase finále. Nečakané reakcie prišli z oboch strán a po šarvátke sme boli napokon radi, že práve prišiel koniec zápasu. Ktovie, ako by to vyzeralo, keby mali títo súperi ešte v súboji pokračovať ďalej. Po tomto incidente sa ale už nič podobné na turnaji neobjavilo, za čo si zvlášť tímy bojujúce o najvyššie priečky zaslúžila pochvalu. Tento turnaj je vymyslený v prvom rade pre zábavu spoločenský relax. Aby sme neostali dlžní výsledok tohto zápasu, Rumba DS vyhrala 3-2.

         Úvodný zápas štvrťfinále odohrali chlapci Altiusu so ženskou zostavou Hurricane. Dievčatá už nedokázali nájsť sily na mužskú silu a podľahli v zápase 0-2, v turnaji tak skončili. Následne Čierne tigre odohrali slušnú drámu s Komárnom, keď ešte v poslednej minúte bolo 2-2. Ale kapitán Kotrík rozhodol, že Tigre išli ďalej, Komárno skončilo. Sympatický tím však zanechal skvelý dojem. Z poslednej osmičky už mal na víťazstvo každý.

         V druhom zápase útechy Gabčíkovo nečakane hladko podľahlo Osade 1-5. Osada si tak uchovala nádej na únik z poslednej priečky.

         Zaujímavý zápas sme videli v treťom štvrťfinále. Kingfishers z Tomášova vyhrávali po prvom polčase nad favorizovaným Original 6 už 3-0! Neustále sa lepšiaci „vodníci“ siahali na historický úspech na našom turnaji. Lenže v druhej minúte po obrátke súperi znížili a v šiestej minúte druhej časti už bolo vyrovnané. Dokonalý obrat pomohol uskutočniž predovšetkým výkon Mateja Bugriho, ktorý zaznamenal bilanciu 1+3. Original 6 otočili zápas z 0-3 na 5-3 a ostali v hre. Nevídané!

         V poslednom štvrťfinále sa streli Mosquitos s Pre náš Tomášov. V ďalšej prestrelke sa zrodil výsledok 5-3, radoval sa tím organizátorov. O dva góly sa postarala Petra Kňažková. Organizátori po dvoch rokoch postúpili medzi najlepších štyroch.

         V záverečnom zápase útechy Rumba podľahla Gabčíkovu 1-4 a tento výsledok najviac pomohol Osade. Takto ju to vynieslo na 9.miesto. Čierny Peter tak ostal Dunajskej Strede. Obsadila 11.priečku.

         Prvé semifinále dalo dohromady Altius a Čierne Tigre.  Tomášovskí mladíci však mali problémy zápas ustáť. Najprv síce viedli, ale v druhej časti Altius vývoj otočil a v závere ešte museli Tigre zachraňovať zápas! Prvý raz sa tak išlo do predĺženia, v ňom sa ale nerozhodlo, hoci Tigre hrali minútu v oslabení. Nájazdy začínali práve Tigre. Ševčík uspel a Šteso súpera vychytal. V druhej sérii Vojvoda pridal ďalší gól, a potom útočník Altiusu po ceste nechal loptičku, ktorá mu skĺzla z čepele, aby sa radovali hráči Čiernych Tigrov. Altius si aspoň mohol prebrať cenu za tretie miesto, ktorú získal po prepočítaní koeficientu z pomeru získaných bodov na počet odohraných zápasov. Ale to si ešte musel počkať na to, ako dopadne zápas druhého semifinále Original 6 – Pre náš Tomášov. V skupine sa súperi rozišli po remíze 1-1. Teraz lepšie začali bratislavskí hráči. Využili fatálnu chybu Porubca, ktorý po obkrúžení bránky nechal loptičku priamo pred vlastným brankárom, čo spozoroval Martin Ďurčovič a ten si rád dobehol po vianočný darček, aby ho premenil na vedúci gól. Ešteže v druhom polčase sa chybujúci hráč Pre náš Tomášov dokázal vyprosiť u spoluhráčov, keď najprv prihral Pieružkovi na vyrovnanie a onedlho vinklom už strhol vedenie na vlastnú stranu. Neskôr pridali ďalšie góly aj Hajas (2x) a Brieška. Pre náš Tomášov tak viedol už 5-1, ale tri minúty pred koncom zatrúbili hostia k nástupu do ofenzívy. Dvoma gólmi Bugriho a Rohaľa ešte poriadne zdramatizovali zápas, aby sa Tomášovčania triasli v záverečnej minúte a pol o svoj postup. Ten už ustáli a po štyroch rokoch sa ocitli vo finále.

         To sa začalo podľa predpokladov. Čierne Tigre dali dva rýchle góly, aby vyhrávali 2-0. Dalo sa tušiť, že Pre náš Tomášov dosiahol svoje maximum na turnaji. V ich zostave už totiž chýbal výborný Norbert Horváth a sily, predovšetkým starším hráčom, už ubudli. Dôležitosť zápasu podčiarkla i netradičná situácia, keď Tigre protestovali proti zahnutiu hokejok dvojice najmladších hráčov súpera. Najprv bolo avizované vylúčenie oboch hráčov v tyrkysových farbách, ale po premeraní sa udial opačný verdikt. Na trestnú išiel kapitán Tigrov. Onedlho Pre náš Tomášov znížil, presne mieril z polovice ihriska zo štandardnej situácie  Hajas. Po zmene strán agilný Brieška dokonca vyrovnal a finále bolo opäť otvorené. Brankár Fulop skvelými zákrokmi v závere podržal svoj tím, aby sa diváci potešili, že uvidia druhé predĺženie dňa. A to rovnako ako pred rokom, i vo finále!

         V ňom už po minúte mal na palici rozhodnutie Droppa, ale Fulop reflexívne zdvihnutou rukou zastavil loptičku smerujúcu do siete vlastného tímu.   Ubehla snáď ďalšia minúta krásnej drámy, šance sa striedali na oboch stranách, aby prišiel moment, ktorý všetko rozhodol. Brieška z pravej strany poslal loptičku na Kňažkovú, ktorá z prvej prepálila brankára Tigrov a pod „veko“ rozhodla o triumfe organizátorského výberu. Skvelý turnaj sa v tej chvíli po športovej stránke definitívne skončil!

         Po vyhlásení najlepších hráčov v individuálnych štatistikách sa odovzdali aj ceny úspešným tímom. Najlepším brankárom sa stal Michal Hotár (Altius), najlepším strelcom Milan Kotrík (Čierne Tigre, 7 gólov), najproduktívnejším hráčom bol Matej Bugri (Original 6, 9 bodov).

         Pohár teda ostala v Tomášove aj po piaty raz. Pre náš Tomášov sa stal druhým tímom histórie, ktorý dokázal Zlatú vranu ovládnuť dvakrát. Pridal sa tak k Norton Boys. Na záver sa ešte ďakovalo, za výbornú atmosféru všetkým tímom, samozrejme rozhodcom a v prvom rade organizátorom. Dievčatá a chlapci od OZ „Pre náš Tomášov“ odviedli opäť náročnú prácu, aby sa v Tomášove mohla uskutočniť ďalšia vydarená akcia. A hneď po vyhlásení sa vrhlo na upratovanie priestorov v pozadí turnaja a demontáž plochy, ktorá sa neskôr o jednej hodine v noci opäť nainštalovala  u našich priateľov v Devínskej Novej Vsi. Až tým sa náš turnaj naozaj úplne skončil. Ďakujeme Vám všetkým!