PARÁDNE VYVRCHOLENIE FLORBALOVÉHO TURNAJA V TOMÁŠOVE! NORTON BOYS S TITULOM PO DRUHÝ RAZ! O VŠETKOM ROZHODLI AŽ NÁJAZDY! ORIGINAL 6 BOLI 25 SEKÚND OD VÍŤAZSTVA!

5.5.2018, Tomášov

 

         Nádherné slnečné počasie počas štvrtého ročníka florbalového turnaja „O zlatú vranu“ v Tomášove, dalo zabudnúť na minuloročné problémy, kedy sa kvôli dažďu musela druhá polovica turnaja odohrať v telocvični.  Tentoraz bol skôr opačný problém, vysiľujúce slnko dávalo hráčom poriadne zabrať, ale napriek tomu môžeme konštatovať, že sme videli po športovej stránke najkvalitnejší ročník. A korunu mu nasadilo finále, ktoré sa muselo rozhodnúť až v nájazdoch.

         Všetko sa to ale začínalo zápasom skupiny A, Norton Boys – Pre náš Tomášov. Oba tímy už raz dokázali turnaj vyhrať, Norton boys vlani skončili tretí, „Pre náš Tomášov“ obsadil štvrté miesto. Očakával sa teda vyrovnaný zápas. Prevaha Nortons však bola nad sily tímu organizátorov a keďže si Lukáš Krško a Bruno Mráz otvorili svoje strelecké účty, tak Nortoni vyhrali úvodný duel 2:0.

         Následne sa rozbehla aj skupina B. Obhajca titulu, Čierne tigre, nastúpili proti novovytvorenému tímu „Save 8“, ktorý vznikol rozdelením tímu „Pre náš Tomášov“ a bol doplnený brankárom od „Kingfoshers“ Mátyim Mérym. Ten mal veru oveľa viac práce, ako na opačnej strane Jakub Kelecsényi a tak sa po zápase nik nedivil, že Čierne Tigre vstúpili do turnaja víťazstvom 3:0. Dvakrát skóroval Marko Kotrík a raz Oliver Múdry.

         Original 6 hrali proti Kingfishers i vlani, vtedy vyhrali 13:4. Tentoraz ale už v oranžových dresoch nastúpili síce rovnakí hráči, no s inými kvalitami. Na mužstve od „Tomášovských vodníkov“ sa prejavil ich poctivý prístup k práci na svojom zlepšovaní sa v tejto hre. Dvakrát do týždňa tréningy teraz vystavili úplne odlišnú vizitku tímu. Síce v tomto stretnutí podľahli súperovi 1:5, ale herný prejav bol už na inej úrovni, ako v predchádzajúcich rokoch. Ich gólový účet otvoril Matyás Csernák, na strane Original 6 sme zaznamenali prvý hetrik turnaja. Marián Rohaľ dal tri góly, a ešte sa po jednom zásahu k nemu pridali Miro Macura a Matej Bugri.

         A napokon do hry vstúpil aj nováčik nášho turnaja Hunters Nové Zámky. Hráči Eagles, ktorí sa ťažko poskladali, aby mohli absolvovať tento turnaj mali teda smolu, že ich otvárací zápas bol práve proti mužstvu, ktoré mnohí pasovali za jasného víťaza. Po troch sekundách favorit vyhrával 1:0. Po dvoch minútach viedol už trojgólovým rozdielom. Hunters si užívali nadvládu nad zápasom a predvádzali nádherné kombinácie. Každý spozornel, skutočne prišiel do Tomášova veľký favorit na titul. Pod výsledok 13:2 sa gólovo najviac podpísal kapitán Roman Taldík, autor šiestich gólov! Tri dal Richard Ondrušek, dva Pišta Horváth a po jednom Filip Blaškovič a Jaro Valent. Na opačnej strane sa k slovu dostali Maroš Stiglicz a Peter Kučerák.

         O veľkom progrese Kingfishers svedčí aj výsledok ďalšieho zápasu. Norton Boys síce proti nim viedli už 2:0, to presne mierili Krško a Mráz. Ale „rybáriky“, či „králi rybárov“ sa v druhom polčase postavili z kolien a zaznamenali senzačný návrat do zápasu. Na góly súpera odpovedali András Koszeghy a András Saranszky. „Kingfishers“ získali svoj prvý bod v histórii turnajov. A to hneď proti vlani bronzovému tímu. A ako ukázali neskoršie udalosti tohto turnaja, tak proti novému majstrovi. Ale tak sa dalo hovoriť až o 7 hodín neskôr.

         Eagles potom zažili ďalšie perné momenty počas zápasu s Čiernymi tigrami. Obhajca titulu sa do nich pustil bez ľútosti, a po dvoch hetrikoch Milana Kotríka, Michala Vojvodu, dvoch góloch Olivera Múdreho a jedného od Marka Kotríka sa zápas skončil jasným víťazstvom favorita 9:1. Prehru korigoval Sebastián Szimeth.

         Dôležitý zápas z hľadiska boja o postup do semifinále zohrali v skupine A „Pre náš Tomášov“ a „The Kingfishers“. Obe strany už museli vyhrať, aby mali šancu hrať v hornom pavúku. Tentoraz ale boli na tom lepšie „vodníci“, ktorí zaznamenali už aj svoje historické víťazstvo nielen proti „Pre náš Tomášov“, ale na tomto turnaji vôbec. O výhru 5:2 sa gólovo postaral predovšetkým štvorgólový Mátiás Csernák. Jeden gól pridal aj András Kozmér. Na opačnej strane sa dvakrát presadila líderka historických tabuliek ako medzi strelcami, tak i v kanadskom bodovaní, Peťa Kňažková. No „Pre náš Tomášov“ boli z hry o semifinále von. „Kingfishers“ museli čakať na vývoj v skupine.

         V béčku sa zrodil ďalší vysoký výsledok, „Save 8“ vyhral nad „Eagles“ 10:2. 4 góly zaznamenal Vlado Jelínek. U Eagles dal oba góly Dávid Vyletel. Save 8 tak ešte ostal v hre o postup, ale pred ich posledným zápasom s Hunters sa veľké šance tomuto tímu už nedávali.

         Onedlho sme videli druhú remízu turnaja a opäť v tom mali prsty hráči Norton Boys. Skóre otvoril Matej Bugri a Original 6 viedli. No ešte do prestávky vyrovnával Bruno Mráz. A takýto výsledok najmenej vyhovoval čakajúcim hráčom Kingfishers. Nasadenie oboch tímov ale prezradilo, že nešlo o dohodu, skutočne gólových šancí bolo veľa. No i tak tento výsledok posunul do semifinále oba tímy, Kingfishers museli do zápasu o 5.miesto. A Norton Boys s Original 6 sa mali v turnaji stretnúť ešte raz.

         O kvalitách nováčika turnaja svedčal aj výsledok ďalšieho zápasu. Obhajca trofeje, Čierne tigre si odniesli zo súboja s Novými Zámkami debakel 2:6. Hetrik si zapísal jasný líder tabuľky kanonierov Roman Taldík.

         „Pre náš Tomášov“ mohol získať aspoň prvý bod v turnaji proti „Original 6“. Inkasovaný gól ale 10 sekúnd pred koncom ich pripravil o túto radosť. Na tom, že nepostúpil tento tím do semifinále by to aj tak nič nezmenilo. Original 6 sa stali víťazmi skupiny A pred Norton Boys. Oba tímy postúpili medzi najlepších štyroch.

             Posledný zápas skupinovej fázy zviedli „Hunters“ so „Save 8“. Zápas nemal vysoké tempo a tak sa outsiderovi podarilo udržať Nové Zámky na uzde. Prehra 3:5 nie je vôbec zlým výsledkom. Pre Hunters to znamenalo víťazstvo v skupine, v semifinále na nich čakali Norton Boys.

         V súťaži zručnosti (nájazdy na brankárov) sa najviac radoval Milan Kotrík z Čiernych tigrov. Po dvoch premenených nájazdoch za sebou sa dostal do rozstrelu s Romanom Taldíkom. Potom však obaja nedali 4 nájazdy v rade a dlho držali divákov v napätí. Až siedma séria rozhodla, že víťazom sa stal práve Milan Kotrík. A hneď po zisku honoru najlepšieho hráča v nájazdoch sa musel pripraviť na úvodné semifinále. Brankársky súboj vyhral Andrej Fulop proti Jakubovi Kelecsényimu.

         Osvedčené kanóny Original 6, Marián Rohaľ a Matej Bugri posunuli svoj tím v semifinále proti Čiernym tigrom k vedeniu 2:0. Ale neskôr dal zápasu podobu drámy Milan Kotrík. Na výsledku 1:2 z pohľadu obhajcu sa už nič nezmenilo a tak sme vedeli, že v tento deň spoznáme nového majstra. Do finále ide po prvý raz Original 6.

         Zápas o 7.miesto bol konečne bodovou korisťou pre „Pre náš Tomášov“. Víťazstvo 8:1 nad „Eagles“ zahojilo rany, ktoré kedysi elitný tím tentoraz utŕžil. Hetrikom sa blysol Robo Michalka a Peťa Kňažková po dvoch zásahoch dosiahla historicky rekordný 28.gól.

         A prišlo na semifinále, o ktorom sa bude ešte dlho hovoriť. Najväčší favorit turnaja, Hunters Nové Zámky si mal pochutnať na bodovými stratami doráňanom mužstve Norton Boys. Ale dejiny zápasu dokázali, že šport vie ponúknuť častokrát iné výsledky, ako sa očakávajú. Norton Boys už od úvodu hrali s extrémnou prioritou na obrannú činnosť. Hunters si zrazu nevedeli poradiť s takým množstvom blokovaných striel. Doteraz ak mali problém sa dostať pred bránku tak proste prudko vystrelili a brankári väčšinou reagovali neskoro. Teraz to ale nefungovalo, iba málo pokusov preletelo až na gólmana Vojta Árvu. A keď góly zatiaľ dokázali vsietiť iba „Nortoňáci“, tak sa na námestie vkradla zvýšená bojovnosť a s ňou prišla aj cezlimitná agresivita. Už tento zápas pripomínal viac hokej, ako florbal. Hráči si nič nedarovali a súboje mnohokrát zašli až za hranu. Akoby hráčom dodával pocit bezpečia i fakt, že ako hlavný zdravotník nad všetkými dohliadala legenda záchranárstva, šéf Slovenského červeného kríža, docent Viliam Dobiáš. Vypätý zápas sa takmer skončil bitkou, ale napokon sa to všetko ustálo a zvlášť obrana Norton Boys na čele s novým brankárskym objavom turnaja, Vojtom Árvom, ktorý vôbec po prvý raz debutoval v takejto pozícii. Za svoj chrbát nepustil ani jedinú loptičku, zatiaľ čo na opačnej strane boli úspešní Laci Tóth a dvakrát Bruno Mráz. Hunters musia hrať o bronz, do finále idú Norton Boys, tak zneli slová komentátora po impozantnom semifinále.

         Súboj o 5.miesto mal byť predkrmom pred zápasmi o medaily. Kingfishers nemali problémy uhrať víťazstvo proti „Save 8“ 4:1 a zaknihovať najlepší výsledok histórie. Za víťazný tím skóroval dvakrát András Kozmér.

         Čierne tigre v päťčlennom zložení nemohli stačiť v zápase o bronz proti deviatim hráčom Hunters Nové Zámky. Unavené „šelmy“ sa tak stali pre „lovcov“ ľahkou korisťou. Výsledok 6:1 bol teda ešte o čosi výraznejší ako v skupinovom zápase. Hunters vo svojej premiére na turnaji získali bronz. Čierne tigre tentoraz bez stupňa víťazov.

         Ešte nikdy sa v histórii turnaja nestalo, aby sa finálový zápas skončil menším rozdielom v góloch ako 3. 4:0, 5:2, 4:1, to boli doterajšie výsledky záverečných zápasov. Teraz sme verili, že sa snáď dočkáme väčšej drámy. Proti sebe totiž nastúpili tímy, ktoré v skupine hrali 1:1 a zdalo sa, že aj ich sily sú veľmi vyrovnané.

         A bol to naozaj nádherný zápas, ktorý držal prítomných vo vare až do posledných okamihov. Lepšie začali hráči „Original 6“. Matej Bugri otvoril účet finále. Netrvalo ale dlho a Michal Urban skóre zrovnal, aby vzápätí Lukáš Krško pretiahol väčšie šance na stranu Norton Boys. Lenže aj „Original 6“ dokázali odpovedať dvoma zásahmi. Marián Rohaľ a Matej Bugri dostali svoj tím veľmi blízko k celkovému víťazstvu. Záverečné minúty Norton Boys rozpútali veľké manévre pred bránkou Dominka Menďana. Loptičky lietali okolo jeho tyčiek a tie, ktoré mierili do bránky, tak likvidoval. Za tohto stavu ale podržal svoj tím niekoľkokrát aj Vojto Árva na opačnej strane. Tým dosiahol to, že 25 sekúnd pred koncom sa k otočke na pravej strane odhodlal Michal Urban a prestrelil skvelého Menďana! Finále musí ísť do predĺženia! Tam mali oba tímy veľké možnosti, lepšie pôsobili kombinácie Norton Boys, ale absolútnu tutovku spálil na dvakrát Tomáš Habovštiak. Vojto Árva si svojimi zákrokmi zaslúžil užiť si samostatné nájazdy.

         Tie začal Lukáš Krško a prudkou strelou do ľavého vinkla dostal Original 6 pod tlak. Až v druhej sérii zrovnal situáciu Daniel Suchý. Po základnej trojici aktérov sa muselo ďalej pokračovať po jednom nájazde. Domáci Nortoňáci tak mohli poslať do akcie ďalšie obľúbené postavy tímu. Štefan Kozič neuspel, Vojto Árva ale neutralizoval súperov nájazd a znova pripravil scénu na záverečné defilé. Na nájazd vychádza obranca Marián Bušinský. Prekvapujúca voľba sa stáva osudovou. Majo strieľa povedľa brankára a triafa do siete! Všetko tak stojí na dvojici Tibor Bekeš – Vojto Árva. Z „Pepa“ sa tak dnes stala legenda. Norton Boys mu možno postavia sochu na mieste, kde vychytal finále štvrtého ročníka „O zlatú vranu“. Norton Boys sú tak prvým tímom, ktorý dokázal ovládnuť turnaj po druhý raz (predtým 2016).

         Najlepším strelcom turnaja i víťazom kanadského bodovania sa stal Roman Taldík (Hunters) s bilanciou 15+2. Za najlepšieho brankára bol vyhlásený Jakub Kelecsényi z Čiernych Tigrov. Ale najcennejší pohár získal tím okolo kapitána a strelca zlatého gólu, Mariána Bušinského.